Losowa
galeria zdjęć 
 
Nasze Przedszkolaki w kinie
Aktualności
< 19 z 500 >
Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Niech ta sama prawda i mądrość, 

 jaka wyraziła się w majowej Konstytucji,  

 ukształtuje dalszą przyszłość Rzeczypospolitej  

 w duchu sprawiedliwości i miłości społecznej  

 dla dobra wszystkich ludzi i chwały Boga samego”.   

Święty Jan Paweł II  

 

3 maja 1791 r. dla „ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny i jej granic” Sejm Czteroletni uchwalił w Warszawie historyczną Ustawę Rządową zwaną Konstytucją 3 Maja. Pierwsza w Europie, a druga na świecie pisana, nowoczesna konstytucja, miała na celu reformę ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Niosła gwarancję swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości oświecenia. Stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu. Stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych. 

Konstytucja 3 Maja była „ostatnim słowem dziejów I Rzeczypospolitej, ostatnim wyrazem mądrości obywatelskiej i odpowiedzialności politycznej, który przyszedł już niestety za późno i nie zdołał zahamować procesu upadku”, odwrócić już rozbiorów. Była równocześnie nowym początkiem. Uświadomiła, jakie powinno być nowożytne państwo, a ta świadomość towarzyszyła wszystkim, którzy w ciągu epoki rozbiorowej o niepodległą Polskę walczyli, dla niej ponosili wielorakie ofiary, nie szczędząc także i życia, dla niej wreszcie pracowali na przestrzeni kilku pokoleń, zarówno na ziemi ojczystej zagarniętej przez potrójną przemoc, jak też i poza jej granicami.  

Maj – rocznica pięknych serc,  

Maj – rocznica wielkich myśli,  

Tym, co dawno przeminęli,  

Hołd składają ci, co przyszli (…) 

 

Świadomi jej znaczenia, oddaliśmy hołd twórcom tego aktu, którzy w jego preambule deklarowali, że czynią to „wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu (…), chcąc na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć”.  

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bieżuniu Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Młodzi artyści recytowali wiersze i śpiewali pieśni. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych. 

źródło: 2022-05-09 00:00, S. Kosin
publikacja: 2022-05-12 12:23, M. Nastachowski

NASZA SZKOŁA
BIERZE UDZIAŁ W PROJEKCJIE

AKTUALNOŚCI
BIEG TROPEM WILCZYM

  Dnia 1 marca odbył się bieg "TROPEM WICZYM!" upamiętniający żołnierzy niezłomnych.

Rekrutacja do klasy pierwszej Samorządowej Szkoły Podstawowej w

Pliki do pobrania:

Rekrutacja do Samorządowego Przedszkola w Bieżuniu (2022-2023)

Pliki do pobrania:

LABOLATORIA PRZYSZŁOŚCI

Laboratoria Przyszłości - nowy projekt zewnętrzny 

LABOLATORIA PRZYSZŁOŚCI

W dniu 21 lutego naszą szkołę swoją obecnością zaszczyciła poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej pani Anna Ewa Cicholska.

BAL KARNAWAŁOWY

Fotogaleria

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

22.12.2021r. do biblioteki szkolnej przybyli bardzo mili goście, a były to, dzieci z przedszkola z grupy „MISIE” i „MOTYLKI” wraz wychowawczyniami.

WESOŁYCH ŚWIĄT

Uczniowie klas I-III śpiewają piosenki świąteczne, skłając wszystkim serdeczne życzenia.

Zaspół Placówek Oświatowych w Bieżuniu
ul. St. Gołębiowskiego 1, 09-320 Bieżuń, tel. +48 23 65 78 400

e-mail: spbiez@poczta.fm

admin
2016 HostNet Grabowski Waldemar