Poniżej kilka słów o programie.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, 11 i 13 maja 2022 r. został przeprowadzony Szkolny Konkurs Czytelniczy pod hasłem: Hans Christian Andersen i jego baśnie.
W związku z Dniem Książki oraz w celu promocji czytelnictwa wśród wychowanków świetlicy odbył się coroczny konkurs świetlicowy "Zakładka do książki".
„Niech ta sama prawda i mądrość,
jaka wyraziła się w majowej Konstytucji,
ukształtuje dalszą przyszłość Rzeczypospolitej
w duchu sprawiedliwości i miłości społecznej
dla dobra wszystkich ludzi i chwały Boga samego”.
Święty Jan Paweł II
28 kwietnia 2022r wręczono nagrody w konkursie fotograficznym „Perełki krajobrazu wiejskiego – ocalić od zapomnienia” zorganizowanym przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu.
11 i 14 marca odbyło się uroczyste pasowanie pierwszaków na czytelników.
Na szczęście historia dziś już nie "milczy głucho" o Żołnierzach Wyklętych.
Zaspół Placówek Oświatowych w Bieżuniu
ul. St. Gołębiowskiego 1, 09-320 Bieżuń, tel. +48 23 65 78 400
e-mail: spbiez@poczta.fm